MEZ Elektronik ME2

MEZ Elektronik ME2, wersja w drewnianej skrzynce (foto z internetu, autorka M. Ivanciva)

Elektronik ME2 to fantastyczny zestaw do nauki o podstawowych elementach elektronicznych, produkowany w latach 80-tych w Pradze czeskiej przez MEZ.

W dzisiejszych czasach próżno szukać podobnej klasy zestawu w równie przystępnej formie. Walizeczki pojawiają się od czasu do czasu na allegro, częściej na aukro.cz, wydać trzeba około 200pln na egzemplarz w dobrym stanie. PoniewaĹź często brakuje instrukcji (albo jest tylko czeska) umieszczam tutaj skany zarówno polskiego (bardzo marnej polszczyzny) tłumaczenia, jak i czeskiego oryginału. Czeska wersja jest do zestawu z magnetoelektrycznym wskaĹşnikiem (zdjęcie), polska – do zestawu z linijką LED, poza tym generalnie nie powinno być różnic.

Obie wersje wykopał w internecie mój brat, za co mu serdecznie dziękuję.

Czeska wersja pochodzi ze strony https://jirin.web.althan.cz/201404-mez-elektronik/, polska wersja z archiwum na Chomikuj, autor skanu nieznany.

UPDATE: w tzw. międzyczasie zadałem sobie trud przepuszczenia polskiej wersji przez OCR i skorygowania do zgodności z oryginałem. Zostawiłem wszystkie błędy językowe, literówki, błędy maszynistki itepe, ku pamięci.

This entry was posted in rants etc.. Bookmark the permalink.

6 Responses to MEZ Elektronik ME2

 1. foresterr says:

  W polskiej wersji jest mikrofon węglowy (pewnie wkładka słuchawkowa), w czeskiej – dynamiczny. W związku z tym schematy obwodĂłw z wykorzystaniem mikrofonu się róşnią, w wersji wyczyszczonej (swoją drogą super inicjatywa) są miejscami wzięte polskie opisy i czeskie schematy ktĂłre na wersji polskiej nie zadziałają.

  • Marek Lewandowski says:

   Dzięki za info. Muszę sprawdzić, czy mam wszystkie ĹşrĂłdła, ale moja walizka ma mikrofon dynamiczny… TeĹź miałem z tym zagwozdkę, bo mi się rzeczywistość i opisy rozjeĹźdĹźały. Podobnie jak z kwestią wskaĹşnika wychyłowego vs. na LED.

 2. Andrzej says:

  Czy ma Pan dostęp do spisu wszystkich elementów zestawu? Na ostatniej stronie jest są tylko opisane tranzystory T4 i T5.

  • Marek Lewandowski says:

   Mam fizyczny zestaw. Nie mam spisu z natury. Jak coś potrzeba konkretnego, mogę sprawdzić.

 3. Andrzej says:

  Jakie tranzystory są pod oznaczeniami T1, T2, T3?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.